Figyelem!

az oldal jelenleg átalakítás miatt szünetel.
különválasztom a tortás dolgokat.
hamarosan friss ötletekkel, receptekkel, tanácsokkal jövök vissza.

2011. október 31., hétfő

Ringlispíl torta Enikő születésnapjára /Bibi and Tina cake with carousel/

Hosszas vacillálás után döntöttem a körhinta forma mellett.
Meg voltam győződve róla, hogy feltaláltam a spanyol viaszt. Aztán hulla fáradtan este a félig felkajált tortát a hűtőben hagyva rákerestem: carousel cake... khm... maradjunk annyiban, nem én voltam az első... (a (Wilton weblapján elkészítési útmutató mellett megvásárolható minden az elkészítéshez szükséges dolog csomagban).
Mondjuk a kivitelezés egészen egyedi lett, ez az egy biztos.
A lovakat, Bibit és Tinát már korábban, még a doktornéni torta készítése után legyártottam.
A lovacskákkal nem volt gond, Encsi rajzait alapul véve ilyen meseszerű kis pónik voltak az eredeti terv, az első után a többi gyerekjáték volt.
Siralmasan nehezen ment viszont a lányok készítése. Ehhez hozzájárult, hogy amikor őket gyártottam, mindkét gyerek állati beteg volt, és azért estem nekik éjjel, hogy ne aludjak el, és lekössem magam valamivel.
(update: a deszki cukorshown tanultak alapján már tudom, esélyem sincs tökéletes figurákat gyártani ebből az anyagból, de tudom, hogy mi kellene helyette).

Mivel a torta hatalmas (voltunk egy páran rá) a mentes krémet rögtön elvetettem. A mummy féle trüffel krémmel töltöttem, majd alaposan minden emeletet meghintettem a nyáron eltett meggyel.
Alul az egy 4 tojásos 26-os formában sült piskóta majd egymáson két 3 tojásos 24-es formában sült piskóta Kiskukta piskótareceptjével készült.
A púpos részeket levágtam, az alsó lapról leesett piskóta lett a teteje a tortának, a középső piskóták kieső részéből készítettem Botinak a mentes mini-motoros tortát.
Először az alsó részt burkoltam fehérrel, majd rátettem a csíkokat: 2 cm-s kék illetve zöld darabkák felváltva. Ekkor készítettem a tetejét is. A fondantot a tortaforma méretének megfelelőre nyújtottam, kimértem a közepét (ez a számolós része volt az igazi kihívás) elég volt egy félkör, ezt 8 részre vágtam, és megismételtem a másik színnel is, majd leburkoltam a kúpos piskótát.

A középső rész magasságát lemértem, és kimatekoztam (2xrxpí) a palást (hihi, tudok valamit) méreteit, majd a talapzat tetejére téve körülburkoltam. Egy hosszú pálcát a megfelelő méretűre vágtam, körbetekertem folpack-kal és a tartás kedvéért keresztül szúrtam a tortán.
Itt követtem el egy ballépést. A helyére tettem a tetejét. Sőt! Elkészítettem a csipkemintát, és azt is rögzítettem. Pedig a pálcák és a lovak még sehol se voltak.
Ezután a pálcákat kisodortam, megfontam, és rögzíteni akartam.
Persze nem ment. A víz a száradozó fondathoz az oldalán nem akarta odafogni. A szokásos porcukor+citromlé cukormáz semmit se ért, a tojásfehérje+porcukor verzióhoz már nem volt porcukrom.
Enikő születésnapjának délelőttje volt, állati betegen mesét nézett, a lázát nem győztem méregetni a torta készítése közben.
A pálcákat, ha felül rögzítettem, alul is kellett, de mire alul odaragasztottam volna felül elengedte, ráadásul nem fértem oda a már törékenyre száradt csipke miatt.
Kitaláltam, hogy megszárítom a pálcákat, úgy legalább majd nem nyaklik le.
Valóban, nem nyaklott, hanem tört. Akkor már a sírás környékezett.
A cukormázzal végül rögzítettem őket, volt, amelyiket 3 darabban.
Jöhettek a lovak. A gravitáció viszont ezerrel dolgozott ellenem.
Felragasztottam nagy nehezen a lovat percekig nyomva, hogy a cukormáz kissé megkössön, majd amikor megmozdítottam a tortát sorban lepotyogtak a lábaik, farkaik.
Ennél a pontnál valóban sírni kezdtem. Ott tartottam, hogy inkább ráhagyom a fenébe.
Végül a lábakat, farkincákat külön külön a tortához rögzítettem a cukormázzal, sajnos itt-ott ez látszik is.

Az egész torta minden borítása házi fondanttal készült, recept innen.
Ebből van az összes figura is.
Az összes trükk, amit alkalmaztam, hogy a kék/piros/zöld/sárga fondantokat külön-külön főztem ki, víz helyett a színezőt adagolva (zöld kupakos folyékony színező). 1/4 adaggal dolgoztam, így végül is nem sok kellett belőlük, de nem lágyították fel a fondantot, mint amikor utólag színezem. Kicsit macerásabb, de megéri. Ezután narancsot vagy rózsaszínt esetleg lilát keverni gyerekjáték, a megfelelő színűeket összegyúrod, és kész.

Még egy trükk, ami szerintem elképesztően jó ötlet bár tartok tőle szintén nem én vagyok a feltaláló, az a csipke mintája. A köröket sívószállal szúrtam ki, a csepp alakokhoz a szívószálat egy helyen összecsippentettem, és a körmömmel jól megszorítottam. Végig tatotta az alakját, szuperül működött. Ha lett volna még időm, sokkal alaposabb, kidolgozottabb csipkemintát készítettem volna, nagyot dobott a torta kinézetén!


A sok viszontagság és a rémes közérzet ellenére az ünnepelt elképesztően örült, nagyon boldog volt!
Csak suttogni tudott, de az is nagyon nehezen ment neki, 'Bibi és Tina' suttogta, meg akarta köszönni, de nem bírt tovább beszélni, így csak jól megölelgettük egymást.  (Enni is csak másnap tudott belőle, annyira fájt a torka).

Isten éltessen drága 5 évesem!

U.i.: A tortáról leesett piskóta darabokat addig formáltam, így egy ilyen kis szögletes tortát nem kaptam. Erre egy kis szedett-vedett motort gyártottam nagyon gyorsan, hogy a nem-is-szülinaposom is ehessen belőle. Nem volt gond, alapból 'inkább a motorosból' kért.
Tölteléke az olvasztott csokis, margarinos pudingos krémem, viszont rájöttem, hogy sokkal jobban tart ha csak 1,5dl vizet/rizstejet kap 1 zacskó pudingpor.


2011. október 30., vasárnap

Doktornéni torta /Doctor's cake/

Van nekünk egy tüneményes doktornénink, akit sajnos sűrűbben látunk, mint szeretnénk. Nem mintha nem lenne nagyon kedves és aranyos, félre ne értsetek, bármikor szívesen összefutnék vele beszélgetni, esetleg elfogyasztani egy süteményt (hogy stílusos legyek) de sajnos általában nem ezért találkozunk.
Általában a gyerekeim betegek, és általában nem egyszerű kis náthákkal.

Korábban is gyakran gondoltam arra, hogy valamivel meglephetnénk, de a világon semmit nem fogad el, a csokit is visszautasítja, mert 'nem szereti' :-)

Kapott már fényképet a gyerkőcökről, az ilyesmit féltve őrzi, de igazán szerettem volna valamit adni.
Egyszer csak beugrott, hogy talán kaphatna egy tortát. Nem nagyot, hiszen a gyerekei már kiröpültek jó régen, nem akartam hatalmas sütemény áradattal elönteni.
Valami könnyű kis krémben mascarpones gyümölcsösben gondolkoztam, de szerencsére akadt segítségem. Tippekért a doktornénink asszisztenséhez Erikához fordultam. Ő boldogan szövetkezett velem, kiadta a 'bizalmas információkat'.
Sokmindent megtudtam, például, hogy imádja a mákot, de ki nem állhatja a krémes sütiket, se vajas, se tejszínes dolgokat, ámde a rétes/béles/kelt tésztákat szereti.
Fel volt adva a lecke.
Hosszasan gondolkoztam, végül egy mákos béles mellett döntöttem, amit kör alakúra sütöttem meg.

Ildikó receptje alapján
Hozzávalók:
Töltelékhez: 
  •  15 dkg mák
  •  10-15 dkg cukor
  •  1,5 dl rizs/zab tej
  •  egy csapott ek búzadara
  •  egy marék mazsola
  •  1 tojásfehérje
  •  1 nagy alma 
  •  baracklekvár
A rizstejet a cukorral felforralom és a mákot a darával belefőzöm azután hozzáadom a megtisztított mazsolát és hagyom hűlni. Mikor teljesen kihűlt belereszelek még egy almát almát nyersen, azután felverem a tojás fehérjét  habbá és összeforgatom.

A tésztához:
  •  20 dkg liszt
  •  10 dkg margarin
  •  1-2 kanál rizs/zabtej (akinek lehet, tejföl)
  •  1 tojás sárgája
  •  só
  •  1/4 csomag sütőpor 
A lisztet a sóval és a sütőporral jól összekeverem, hozzáadom a margarint, a tojássárgáját és összegyúrom, ha kell, teszek bele rizstejet (nekem nagy volt a tojásom, egy ek rizstej elég is volt a tésztába).
Két részre osztom és először kinyújtom az egyik lapot. 
A kivajazott tortaformába helyeztem úgy, hogy a széleit felhúztam, és megkentem baracklekvárral azután ráhalmoztam a tölteléket.
Befedtem a második lappal, villával megszurkáltam, hogy sütés közben ne púposodjon fel.
Nem kentem le semmivel, mehetett az előmelegített sütőbe.
Pont dolgozni mentem, így 45 percre állítottam az órát és szóltam, ha csörög, vegyék ki a sütőből. kb 180- 190 fokon sütöttem, tökéletesen megsült.

A sztetoszkópot már korábban elkészítettem, a tortát a sárgabarack lekvárral alaposan körbekentem, és hagytam, hogy egy kicsit beigya, ne legyen olyan lágy.
Így borítottam be. Mivel nem egy tininek készült így nem akartam túl színesre, a fekete-fehér kombó örök klasszikus, így nem nyúlhattam mellé. néhány aprósággal megbolondítottam, végül egy fecskendő és egy spatula mellé egy kis táblát festettem rá.



Nagyon megérte. Igazán szívből örült, leste a részleteket, meghatódott és esze ágában sem volt visszautasítani. Később elmondta, isteni finom volt, a családjával együtt fogyasztották el.
Amennyire féltem attól, hogy nem piskótát burkolok, olyan hálás feladat volt. 
Fogok még ilyet készíteni.

Mindenmentes Mignon az oviba

Névnapjára Enikőnek a Csajos Klubba vitt mignon után valami hasonlót eszeltem ki az oviba.
Nem akartam egy csomag cukorral állítani oda, és mivel elég sokan ételallergiásak így persze mentesben gondolkoztam. 
Nade tojásmentesnek is kell lennie.

Beugrott Mummy tej/tojásmentes piskótája.
Hozzávalók:
  • 150g cukor
  • 2ek kakaó
  • vanília aroma
  • 6ek. étolaj
  • 3ek.ecet
  • 250ml víz
  • 250g liszt
  • 1 bő tk szódabikarbóna
  • pici só
A cukrot a kakaóval összekeverem, majd hozzáadom az étolajat és meglocsolgatom a vanília aromával. Belekanalazom az ecetet (nem érződik a tésztán kisülve)és a vizet, majd jól elkeverem. Egy másik tálba kimérem, majd összekeverem a lisztet, szódabikarbónát, és a sót. Beleszórom az ecetes masszába és egészen simára keverem.
Ez a mennyiség egy 20 cm-s formába való, de én egy nagy tepsiben vékonyan sütöttem meg kétszer.

Ezután kiszúrtam őket pogácsaszaggatóval, és mindegyiket megkentem sárgabarack lekvárral.
A kimaradt tésztához jókora adag rumaromát löttyintettem, és még 2 ek sárgabarack lekvárt, majd jól összedolgoztam.
Ezekből kis golyókat formáztam, majd ellapítottam és a korongok közé tettem.

A tetejére citromléből, ételszínezékből és porcukorból készített cukormáz került.




Update: Ugyanezzel a recepttel, csak más ízesítéssel készült a szülinapi ovis-meglepetés is, minden kispajtásnak a jele volt rajtuk.


2011. október 17., hétfő

Joghurt helyett - turmix

Amikor Encsi joghurtot eszik, Boti is azt akar.
Kínomban találtam ki ezt, mert a nagynak attól még szüksége van tejtermékre, hogy a kicsi nem ehet. És mindig nem eheti titokban.
Botijoghurt
A nyáron leginkább a következőképpen készítettem:

Összedaraboltam

  • 1 fél őszibarackot vagy nektarint
  • 1 fél banánt és megszórtam
  • egy csomag vaníliás cukorral 
  • és felöntöttem a poharat rizstejjel (2 dl-ig)
Összeturmixoltam, és Boti szívószállal szürcsölte be, vagy az Actimel-es miniflakonból megitta.

Ezen kívül meggyel (több cukorral) és eperrel és almával (+fahéj) is készült ugyanígy banánnal.

2011. október 16., vasárnap

Csokipuding

Talán banálisnak tűnik, hogy puding receptet teszek fel, de bizony fel tudja adni a leckét, ha tej és szójamentesen akarsz készíteni, ráadásul nem teszed bele semmibe, csak kanalazósnak készül.

Több módszerrel is készítettem: kakaós pudingporral, vaníliással +kakaó, vízzel és különféle tejekkel egyaránt.
Hoztam a tutit.

Hozzávalók:
  • 3 dl zabtej (DM-ből) vagy rizstej (Rossmannból) +pici a pudingpor feloldásához
  • fél tábla Fin Carré étcsokoládé (oldalsávban megtalálható, miért)
  • 1 csomag pudingpor
  • kis cukor


A 3dl folyadékot felmelegítem, és elolvasztom benne az összetört csokit. A vaníliás pudingport egy-két kanál cukorral elkeverek, majd egy picike hideg zabtejjel csomómentesre elkeverem és mikor a csoki elolvadt a tejben és jól felmelegedett mehet bele.
Én hangulatkeltés céljából kis kávéscsészékbe tettem. Boti imádta, és Encsi is kikönyörögte az egyiket a Danette után :-)
3 ilyen csészényi lett.

2011. október 9., vasárnap

SAD Enikő névnapi pónitortája /Pony cake/

(lépésről lépésre a bejegyzés végén)
Szeptember 15-én volt Enikő névnapja.
A számára készült a lovasok után egy kis változatosságképpen a pónitorta
A kívánság szerint erdei gyümölcsös-csokis töltelékkel, természetesen tejmentesre készült.
A tetején a Kiskukta-féle fondant a mindenhol kapható kis műanyag dobozos ételfestékkel színezve, a fekete széntablettával lett színezve (utána jártam, semmiféle egészségkárosító hatása nincs, ilyen kis mennyiségben meg főleg nem okoz semmit). A rózsaszínű vonalakat tojásfehérje+porcukorral készítettem, ételfestékkel színeztem.

A formákról:
a test egy hirtelen ötlettől vezérelve, mivel az alakja jónak tűnt, a jénaimban sült. Ne tegyétek! a széle szépen meg volt sülve időre, viszont mikor kinyitottam a sütőt láttam, hogy a közepe még bugyog. Végül lassú tűzön sütöttem tovább, bár elég lapos lett, nem volt sem szivacsos, sem szikkadt, de ez azt hiszem szerencse.
A lábai illetve a pofája muffin formában sütött piskóta, a feje pedig egy kicsi edényben sült.

Végül külön-külön megtöltöttem a kétféle krémmel.
A krémek:
csokis töltelék:
vaníliás puding, a rizstejbe olvasztott Lidl-ben kapható napraforgó-lecitinnel készülő csokival. Ehhez cukorral kikevert margarint adtam. (ugyanúgy, mint az eddigi mentes-tortáknál).
erdei-gyümölcsös töltelék: 
gyorsfagyasztott erdei gyümölcsöt megturmixoltam, de kissé darabosra hagyva a levét rajta fagytam, és feltettem melegedni. Feloldottam benne egy jókora evőkanál zselatint és hagytam kicsit hűlni.
Váltva töltöttem be őket, egy csík a csokisból, egy a gyümölcsösből.

Kérésre kipótolom egy lépésről lépésre leírással.
Egy 26cm és egy 15cm átmérőjű piskótát sütünk, majd a piskóta tésztából 6db muffint (2 tojásos piskóta) sütök hozzá (csak 5-re lesz szükség, a hatodik csak a biztonság kedvéért kell)
Én fentebb a tejmentes töltelékemet említettem, hiszen a torta így készült, valójában a jól bevált tejsznest javasolnám hozzá:
Tejszínes töltelék:
Hozzávalók: 
1l tejszín (lehet növényi)
4 tábla étcsokoládé (nem bevonó! de jó az olcsóbb fajta is)
(mivel a csoki elég édes általában nem igényel cukrot, de igény szerint kerülhet bele.)
A tejszínt felmelegítem, amíg az összes csoki teljesen felolvad benne. Forralni nem szabad, csak lassú tűzön melegíteni kevergetni közben.
Legalább 12 órát hűteni kell felhasználás előtt.
Nagyon keménynek tűnik, mikor kihűlt. A robotgéppel alaposan a kívánt keménységűre felverjük. Gyakorlatilag szelhető keménységűre lehet verni, mondanám, hogy ez a tuti receptem, de már kétszer jártam úgy, hogy zselatint kellett a habhoz adnom, mert nem akart keménnyé válni. 
Ilyenkor egy-másfél evőkanál zselatint kevés forró vízzel elkeverek, lassú lángon felolvasztom, de nem forralom. Kevergetve langyosra hűtöm, majd teszek hozzá egy ek krémet, simára keverem, majd újra egy ek krémet és újra simára keverem. Amikor elkeveredett gyors mozdulatokkal a krémbe keverem. Azonnal betöltöm a piskótát.

A póni tortához a muffinokegyik oldalából egy kicsit levágtam, hogy ne tudjanak elgurulni, majd 3 felé vágtam őket függőlegesen és egyenként betöltöttem, a testéhez és a fejéhez a piskótát szintén 3 lapra vágva töltöttem be.
Alaposan lekentem a csokikrém maradékával, de lehet vajkrémmel is (vaj/margarin+porcukor)